Životopis

MARTA REICHELOVÁ

SOPRÁN

 

Marta Reichelová je rodačkou z Jeseníku, kde se od dětství věnovala hře na housle a zpěvu. Absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a Janáčkovu akademie múzických umění v Brně, kde roku 2018 ukončila svá studia úspěšnou obhajobou doktorského titulu v oboru Interpretace a teorie interpretace. Dále se vzdělávala na kurzech a letních akademiích v Česku, v Německu a v Rakousku. Její pěvecké a interpretační schopnosti byly oceněny na několika mezinárodních pěveckých soutěžích. Je stálým hostem Národního divadla Brno, pravidelně spolupracuje s Národním divadlem v Praze, Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě a vystupuje s předními českými orchestry.

Její repertoár tvoří postavy lyrického a koloraturního oboru z českých i světových oper. Například liška Bystrouška (Příhody lišky Bystroušky) a Jano (Její pastorkyňa) Leoše Janáčka, Barče (Hubička) a Esmeralda (Prodaná nevěsta) Bedřicha Smetany či První žínka (Rusalka) Antonína Dvořáka. Zerlina (Don Giovanni), Despina (Così fan tutte) a Královna noci (Kouzelná flétna) Wolfganga Amadea Mozarta, Oscar (Maškarní ples) Giuseppe Verdiho, Ophélie (Hamlet) Ambroise Thomase, Kuchařinka (Slavík) Igora Stravinského nebo Maid (Powder her face) Thomase Adése.

Ve své dosavadní pěvecké dráze zaznamenala již několik úspěchů. Zmiňme především její interpretaci děl soudobých autorů, za kterou byla dvakrát oceněna širší nominací na cenu Thálie (Thomas Adés: Powder her face - Maid, NDB 2016, Michael Nejtek a Jiří Adámek: Pravidla slušného chování v moderní společnosti - První soprán, NDB 2017). Úspěch mělo její provedení Janáčkovy lišky Bystroušky na čtvrtém ročníku festivalu Janáček Brno a následně v Janáčkově opeře v Brně i její spolupráce s Českou filharmonií. V koncertním provedení Janáčkovy opery Její pastorkyňa, pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, vystoupila v postavě Jana v pražském Rudolfinu a v Royal Festival Hall v Londýně v živém přenosu rádia BBC. Podílela se také na zahajovacím koncertě 122. sezóny České filharmonie, kde v jejím podání zaznělo sopránové sólo v Mahlerově 4. symfonii. 

Významnou roli v její umělecké činnosti hraje i koncertní vystupování. Má za sebou úspěšné recitály a koncertní turné, například v Číně, kde se jako sólistka představila před publikem v Pekingu, Šanghaji a v dalších sedmi čínských městech. 

Spolupracovala také s dirigentem Jakubem Hrůšou, Stefanem Veselkou, Janem Latham-Königem, Jakubem Kleckerem, Tomášem Braunerem, Rastislavem Štúrem, Ondrejem Olosem a dalšími. Na koncertních pódiích vystupuje s renomovanými hudebními tělesy jako již zmiňovaná Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Bohuslava Martinů, Jihočeská filharmonie a pravidelně zpívá jako sólistka s Českým filharmonickým sborem Brno. Na profesionální operní scéně pracovala s režiséry - Petrem Formanem, Radovanem Lipusem, Jiřím Heřmanem, Annou Davidovou, Lindou Keprtovou, Tomášem Studeným, Tomášem Pilařem, Jiřím Adámkem a jinými.

 

Vzdělání:

Janáčkova Akademie múzických umění v Brně

Ph.D. (Interpretace a teorie interpretace)

MgA. (zpěv - prof. Jarmila Hladíková)

BcA. (zpěv - prof. Jarmila Hladíková)

Janáčkova konzervatoř v Ostravě

DiS. (zpěv - MgA. Mária Adamíková)

 

Další pedagogové:

prof. Eva Blahová

Mgr. art. Dagmar Livorová

Masterclass:

Univ.- Prof. Regina Köbler

Regina Schörg

Snezana Nena Brzaković

 

 

Soutěžní úspěchy:

48. Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii OPERA

2. cena, cena Slovenského Národního Divadla, cena Carangelo Belcanto Academy, cena Beno Blachuta, cena Karlovarského Symfonického Orchestru

Mezinárodní pěvecká soutěž Jakuba Pustiny

2. cena

Wiener  Musikseminar: Prof. Dichler – Wettbewerb

3. cena

J:Opera Voice competition

Cena udělena univerzitou ve Vídni (Institut für Gesang und Musiktheater der Universität für Musik und darstellende Kunst Wien)

zvláštní cena divadla v Kielu, zvláštní cena umělecké agentury Opera4u.com

Semifinalistka 34. Mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere v Amsterdamu 

 

 

Ke stažení