Životopis

MARTA REICHELOVÁ

SOPRÁN

 

Marta Reichelová patří mezi nadané pěvkyně mladé generace. V době čtyřletého angažmá v Národním divadle Brno se předvedla v řadě rozmanitých rolích operního repertoáru. S Janáčkovou operou v Brně nadále spolupracuje od září 2018 jako stálý host. V České Republice vystupuje i na dalších operních scénách - Národní divadlo v Praze, Národní divadlo Moravskoslezské v Ostravě, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Slezské divadlo Opava a jiné.

Odborné i laické publikum nadchla ztvárněním postavy Lišky Bystroušky v Janáčkově opeře Příhody lišky Bystroušky, kterou se úspěšně uvedla na festivalu Janáček Brno 2014 a následně v Janáčkově opeře Národního divadla Brno. Pod taktovkou dirigenta Jiřího Bělohlávka zaujala českou i zahraniční kritiku svým pojetím role Jana v koncertním provedení opery Její pastorkyňa v pražském Rudolfinu a v Royal Festival Hall (SouthBank Centre) v Londýně, v přímém přenosu rádia BBC.

K rolím, ve kterých vyniká patří také Ophélie (Thomas - Hamlet), s níž debutovala roku 2016 v Národním divadle Moravskoslezském. Kuchařinka (Stravinskij - Slavík) a Brigitta (Čajkovskij – Jolanta), ve kterých se poprvé představila v pražském Národním divadle o rok dříve. Dále postavy z oper Wolfganga Amadea Mozarta Královna noci (Kouzelná flétna), Zerlina (Don Giovanni), Despina (Cosi fan tutte) a role z oper českých skladatelů Barče (Smetana – Hubička), První žínka (Dvořák – Rusalka) či Wanda (Nedbal – Polská krev).

 

Poměrně často se ujímá také úloh v dílech soudobých autorů. Roku 2013 to byla Dafne ve stejnojmenné opeře autorské dvojice Tomáš Hanzlík a Vít Zouhar a o tři roky později Maid v Powder her face Thomase Adése, za níž získala místo v širší nominaci na cenu Thálie. V jejím podání na jevišti doslova žila postava Penelopky v rodinné operní expedici Čarokraj skladatele Marka Ivanoviče a bratrů Formanových.

Na podzim 2017 uvedlo Národní divadlo Brno nově napsanou, ansámblovou operu skladatele Michaela Nejtka a režiséra Jiřího Adámka „Pravidla slušného chování v moderní společnosti“. Za roli "První soprán" byla odbornou porotou Herecké asociace již podruhé oceněna širší nominací na cenu Thálie. Michael Nejtek spolupracuje s Martu Reichelovou i nadále. Na objednávku Národního divadla v Praze zkomponoval Tři paralelní písně pro soprán a orchestr Die Schattenjahre. Dílo, ve kterém se chopila sopránového partu, bylo uvedeno k příležitosti 100. výročí vzniku Československé Republiky.

 

Vedle působení v divadle se věnuje i koncertnímu vystupování. Má za sebou úspěšné recitály i koncertní turné, například New Year Tour 2017/ 2018 v Číně, kde se jako sólistka představila před publikem v Pekingu, Šanghaji a v dalších sedmi čínských městech. Na podzim 2017 se pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši ujala sopránového partu v Mahlerově 4. symfonii na zahajovacím koncertě nové sezóny České filharmonie. Pravidelně spolupracuje s Filharmonií Brno a s Českým filharmonickým sborem Brno. 

Spolupracovala s Českou filharmonií, se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, s Filharmonií Brno, s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentskými osobnostmi - Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Stefanem Veselkou, Jaroslavem Kyzlinkem, Rastislavem Štúrem, Lathamem Königem, Pavlem Kofroňem, Jakubem Kleckerem, Tomášem Braunerem, Davidem Švecem, Markem Ivanovičem a dalšími.

Na divadelních jevištích byla vedena režiséry jako Petr Forman, Radovan Lipus, Jiří Heřman, Tomáš Pilař, Tomáš Studený, Dominik Beneš, Linda Keprtová, Rocc nebo Jiří Adámek.

Začátky hudebního vzdělání Marty Reichelové souvisí se studiem hry na housle na Základní umělecké škole v Jeseníku. O několik let později se na téže škole začala věnovat i zpěvu pod odborným vedením Anny Beťákové. Ve studiu zpěvu pokračovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde završila své vzdělání v roce 2018 úspěšnou obhajobou doktorandského titulu v oboru Interpretace a teorie interpretace. Zkušenosti získávala také na zahraničních kurzech a letních akademiích v Německu a Rakousku. Její pěvecké a interpretační schopnosti byly oceněny na několika mezinárodních pěveckých soutěžích a mimo jiné jí byla udělena cena rektora JAMU za mimořádné umělecké výsledky.

 

 

Vzdělání:

Janáčkova Akademie múzických umění v Brně

Ph.D. (Interpretace a teorie interpretace)

MgA. (zpěv - prof. Jarmila Hladíková)

BcA. (zpěv - prof. Jarmila Hladíková)

Janáčkova konzervatoř v Ostravě

DiS. (zpěv - MgA. Mária Adamíková)

 

Další pedagogové:

prof. Eva Blahová

Mgr. art. Dagmar Livorová

Masterclass:

Univ.- Prof. Regina Köbler

Regina Schörg

Snezana Nena Brzaković

 

 

Soutěžní úspěchy:

48. Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii OPERA

2. cena, cena Slovenského Národního Divadla, cena Carangelo Belcanto Academy, cena Beno Blachuta, cena Karlovarského Symfonického Orchestru

Mezinárodní pěvecká soutěž Jakuba Pustiny

2. cena

Wiener  Musikseminar: Prof. Dichler – Wettbewerb

3. cena

J:Opera Voice competition

Cena udělena univerzitou ve Vídni (Institut für Gesang und Musiktheater der Universität für Musik und darstellende Kunst Wien)

zvláštní cena divadla v Kielu, zvláštní cena umělecké agentury Opera4u.com

Semifinalistka 34. Mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere v Amsterdamu 

 

 

Ke stažení