Životopis

MARTA REICHELOVÁ

SOPRÁN

 

Marta Reichelová patří mezi nadané pěvkyně mladé generace. Je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a laureátkou několika mezinárodních pěveckých soutěží.

Pravidelně spolupracuje s Národním divadlem v Praze, Národním divadlem Moravskoslezským v Ostravě a je stálým hostem Národního divadla Brno.

Její repertoár tvoří postavy z oper českých i světových hudebních skladatelů. Například liška Bystrouška (Příhody lišky Bystroušky) a Jano (Její pastorkyňa) Leoše Janáčka, Barče (Hubička) a Esmeralda (Prodaná nevěsta) Bedřicha Smetany či První žínka (Rusalka) Antonína Dvořáka. Královna noci (Kouzelná flétna), Zerlina (Don Giovanni) a Despina (Così fan tutte) Wolfganga Amamdea Mozarta, Ophélie (Hamlet) Ambroise Thomase, Kuchařinka (Slavík) Igora Stravinského nebo Brigitta (Jolanta) Petra Iljiče Čajkovského.

Ve své dosavadní pěvecké dráze zaznamenala již několik výrazných úspěchů. Zmiňme především její interpretaci děl soudobých autorů, za kterou byla již dvakrát oceněna širší nominací na cenu Thálie (Thomas Adés: Powder her face - Maid, 2016, Michael Nejtek a Jiří Adámek: Pravidla slušného chování v moderní společnosti - První soprán, 2017). Úspěch mělo její provedení Janáčkovy lišky Bystroušky na čtvrtém ročníku festivalu Janáček Brno a následně v Janáčkově opeře v Brně i její spolupráce s Českou filharmonií. V koncertním provedení Janáčkovy opery Její pastorkyňa, pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, vystoupila v postavě Jana v pražském Rudolfinu a v Royal Festival Hall v Londýně v živém přenosu rádia BBC. Podílela se také na zahajovacím koncertě 122. sezóny České filharmonie, kde v jejím podání zaznělo sopránové sólo v Mahlerově 4. symfonii. 

Významnou roli v její umělecké činnosti hraje i koncertní vystupování. Má za sebou úspěšné recitály a koncertní turné, například New Year Tour 2018 v Číně, kde se jako sólistka představila před publikem v Pekingu, Šanghaji a v dalších sedmi čínských městech. 

Vedle osobnosti Jiřího Bělohlávka spolupracovala také s dirigentem Jakubem Hrůšou, Stefanem Veselkou, Janem Latham-Königem, Tomášem Braunerem, Jiřím Kleckerem, Rastislavem Štúrem a dalšími. Na koncertních pódiích vystupuje s renomovanými hudebními tělesy jako již zmiňovaná Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Filharmonie Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Jihočeská filharmonie a pravidelně zpívá jako sólistka s Českým filharmonickým sborem Brno. Na profesionální operní scéně pracovala s režiséry - Petrem Formanem, Radovanem Lipusem, Jiřím Heřmanem, Tomášem Pilařem, Jiřím Adámkem a jinými.

Hudbě se věnuje od dětství. Na základní umělecké škole v Jeseníku začala studovat hru na housle a zpěv. Ve studiu zpěvu pokračovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde završila své vzdělání v roce 2018 úspěšnou obhajobou doktorandského titulu v oboru Interpretace a teorie interpretace. Zkušenosti získávala také na zahraničních kurzech a letních akademiích v Německu a Rakousku. Její pěvecké a interpretační schopnosti byly oceněny na několika mezinárodních pěveckých soutěžích a mimo jiné jí byla udělena cena rektora JAMU za mimořádné umělecké výsledky.

 

 

Vzdělání:

Janáčkova Akademie múzických umění v Brně

Ph.D. (Interpretace a teorie interpretace)

MgA. (zpěv - prof. Jarmila Hladíková)

BcA. (zpěv - prof. Jarmila Hladíková)

Janáčkova konzervatoř v Ostravě

DiS. (zpěv - MgA. Mária Adamíková)

 

Další pedagogové:

prof. Eva Blahová

Mgr. art. Dagmar Livorová

Masterclass:

Univ.- Prof. Regina Köbler

Regina Schörg

Snezana Nena Brzaković

 

 

Soutěžní úspěchy:

48. Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii OPERA

2. cena, cena Slovenského Národního Divadla, cena Carangelo Belcanto Academy, cena Beno Blachuta, cena Karlovarského Symfonického Orchestru

Mezinárodní pěvecká soutěž Jakuba Pustiny

2. cena

Wiener  Musikseminar: Prof. Dichler – Wettbewerb

3. cena

J:Opera Voice competition

Cena udělena univerzitou ve Vídni (Institut für Gesang und Musiktheater der Universität für Musik und darstellende Kunst Wien)

zvláštní cena divadla v Kielu, zvláštní cena umělecké agentury Opera4u.com

Semifinalistka 34. Mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere v Amsterdamu 

 

 

Ke stažení